Turecko soudí německou novinářku, ve vězení je i s malým synem

Aktuálně, Svět

Istanbul 11. října (ČTK) – V Turecku dnes začal proces s německou novinářkou tureckého původu obžalovanou z členství v zakázané levicové organizaci. Mesale Toluová před soudem obvinění z teroristické činnosti popřela, informovala agentura AP. Berlín případ reportérky pečlivě sleduje a ministr zahraničí Sigmar Gabriel uvedl, že se ho dotkl i v osobní rovině, “protože její vazba přímo zasahuje její malé dítě” – tříletý syn Toluové je ve vězení spolu se svou matkou. Proces začal jen den poté, co byla za obdobného scénáře v nepřítomnosti odsouzena k 25 měsícům vězení dlouholetá pracovnice amerického listu Wall Street Journal.

Toluová je první souzenou ze skupiny 11 lidí s německým občanstvím, kteří byli v Turecku zatčeni od loňského léta. Berlín tyto osoby považuje za politické vězně. Podle turecké justice zapojení 33leté novinářky v Marxisticko-leninské komunistické straně (MKLP) dokazuje skutečnost, že se zúčastnila pohřbu několika jejích členů.

Toluová odmítla, že by v zakázané organizaci působila, a řekla, že na pohřby přišla “kvůli svému svědomí”. Proces označila za útok na turecký tisk a soud žádala, aby bral ohled na jejího tříletého syna, který strávil ve vězení spolu s ní posledních pět měsíců.

“Chceme spravedlivý soud založený na platných zákonech,” řekl listu Bild šéf německé diplomacie Gabriel. “Především by ale měl být rychlý, aby byla Toluová co nejdříve propuštěna a mohla se vrátit do Německa,” dodal. Proces monitoruje německé velvyslanectví a podle jeho mluvčí Marie Adebahrové členové diplomatické mise s Toluovou mluvili v pondělí. Řekla jim, že “je v pořádku”, uvedla Adebahrová.

Zatýkání a souzení novinářů není v Turecku od loňského zmařeného pokusu o puč ničím neobvyklým. Kvůli údajné spolupráci s teroristy či osobami, které Ankara viní ze zosnování převratu, se do problémů dostali také francouzští novináři, nehledě na stovky těch tureckých.

V úterý turecký soud uložil 25 měsíců vězení nepřítomné Ayle Albayrakové, reportérce Wall Street Journal (WSJ) s tureckým a finským občanstvím. Trest dostala kvůli napsání dva roky staré zprávy o bojích mezi kurdskými ozbrojenci a tureckou bezpečností ve městě Silopi na jihovýchodě země, čímž podle justice porušila protiteroristické zákony.

“Jde o nepodloženou obžalobu a zcela nemístný rozsudek,” řekl deníku The New York Times šéfredaktor WSJ Gerard Baker, který zmíněný článek označil za vyvážený. “Stáli jsme po boku Ayly Albayrakové během uplynulých skoro dvou let a budeme v tom pokračovat a snažit se verdikt zvrátit,” dodal.

(Text ČTK, foto Shutterstock)