Summit EU bude především o budoucí podobě a financích EU

Aktuálně, Ekonomika, Svět

Brusel 23. února (zpravodajové ČTK) – Nový víceletý rozpočet Evropské unie a budoucí změny ve fungování unijních institucí jsou dvě klíčová témata dnešního neformálního summitu EU v Bruselu. Konkrétní závěry schůzky, která se vlastně bude zabývat podobou unie po britském odchodu příští rok na jaře, se příliš očekávat nedají. Pro premiéry a prezidenty 27 zemí EU, včetně českého předsedy vlády v demisi Andreje Babiše, je to především příležitost k diskusi a výměně názorů bez účasti britského zástupce.

Andrej Babiš

Mezi institucionální témata patří snížení počtu poslanců v novém europarlamentu po volbách v roce 2019 ze 751 na 705. Větší diskuse se dá čekat kolem otázky, jak se Evropská rada, tedy summit, postaví k systému takzvaných “vedoucích kandidátů”, tedy lídrů kandidátek v eurovolbách. Právě z těchto “vedoucích kandidátů” by měl vzejít nový předseda Evropské komise. Evropské politické strany se snaží, k nevoli šéfů států a vlád, o co největší vliv na rozhodování v této věci.

Mnohé další záležitosti, například vznik celounijních kandidátních listin pro volby do europarlamentu, jsou ale spíše otázkou až pro volby v roce 2024 či ještě pro vzdálenější budoucnost.

EU_finance

Klíčovou částí debat u pracovního oběda bude výměna názoru na budoucí financování unie, včetně problematiky nové podoby evropských fondů. Evropská komise hodlá na počátku května přijít s první představou víceletého finančního rámce po roce 2020 a šéfové států a vlád budou mít dnes poprvé příležitost porovnat své pohledy.

Část zemí, včetně Německa, chce například podmínit přístup k fondům stavem právního státu v čerpajících zemích či jejich kooperací na celoevropském řešení migrační krize.

Celkem 24 šéfů států a vlád zemí EU, včetně českého premiéra Babiše, se už dopoledne v Bruselu před summitem zúčastní rozsáhlé konference spolupořádané EU, OSN a Africkou unií o podpoře zemí na jižním okraji Sahary.

(Text ČTK, foto Shutterstock)