Situace řeckých bank se zlepšila, ECB snižuje nouzové financování

Ekonomika, Svět

Atény 10. ledna (ČTK) – Evropská centrální banka (ECB) snížila strop nouzového financování řeckých bank o 2,8 miliardy na 22 miliard eur (562,5 miliardy Kč). Oznámila to dnes řecká centrální banka, přes kterou finanční domy pomoc čerpají. Snížení stropu odráží zlepšenou likviditu v řeckém bankovnictví, zohledňuje tok vkladů soukromého sektoru a přístup bank na finanční trhy. Strop financování je platný do 7. února včetně.

Řecko_EU

Řecké banky jsou na financování z nouzového programu ELA závislé od února 2015, kdy je ECB kvůli politické nejistotě v zemi a váznoucím rozhovorům v rámci staršího mezinárodního záchranného programu odstřihla od svých standardních úvěrů. Program nouzového financování je určen na pomoc bankám, které čelí dočasným problémům s likviditou. Pro banky je nákladnější než přímé půjčky od ECB. Strop limituje objem peněz, které ústavy mohou čerpat od domácí centrální banky.

ECB přístup ke svým standardním levným úvěrům obnovila řeckým bankám v červnu 2016, takže úvěrové instituce mohly snížit svou závislost na nouzovém programu. Loni v listopadu se objem pomoci poskytnuté v rámci programu ELA snížil o 12,7 procenta na 19,85 miliardy eur, poznamenala agentura Reuters.

(Text ČTK, foto Shutterstock)