Šéf EK Juncker uvítal dohodu o německé vládní koalici

Ekonomika, Svět

Sofia 12. ledna (zvláštní zpravodaj ČTK) – Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v Sofii uvítal ranní zprávu z Německa, že CDU, CSU a SPD dokázaly najít základ pro budoucí rozhovory o německé vládní koalici. Část dokumentu věnovaná evropské problematice, který schválili vyjednávači v Německu, je podle něj pozitivní, konstruktivní, do budoucnosti hledící a evropsky orientovaná.

Angela Merkel

Evropská unie na zformování německé vládní koalice čeká především kvůli začínajícím klíčovým debatám o budoucím víceletém finančním období a celkovém dalším směřování a reformách EU. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) i předsedové CSU a SPD Horst Seehofer a Martin Schulz dnes po nočním jednání oznámili, že svým stranám doporučí začít koaliční rozhovory.

Horst Seehofer

V Sofii vývoj uvítal i premiér nyní předsednického Bulharska Bojko Borisov. V bulharském hlavním městě dnes na začátek bulharského předsednictví EU jednala Evropská komise s místní vládou.

“Německo je jedním z motorů Evropské unie a stabilita v Německu ovlivňuje celou unii,” poznamenal Borisov. Připomněl také, že Německo je největším přispěvatelem do unijního rozpočtu a fondů. Kvůli potřebě v příštím víceletém finančním období rozpočet navýšit někam nad 1,1 unijního HDP to bude právě Berlín, který ponese výraznou zátěž.

Martin Schulz

Německo je podle Borisova také zásadní pro klíčovou bulharskou předsednickou prioritu, tedy “evropskou perspektivu” pro západní Balkán.

Bojko Borisov

Trojice stran pravděpodobné budoucí vládní koalice v Německu má pro další jednání schválený 28stránkový dokument, který podle Merkelové vytváří předpoklady pro to, aby se v Německu i za deset či 15 let dobře žilo.

Země kvůli tomu bude muset v některých ohledech postupovat rychleji, ať už jde o rozvoj digitální infrastruktury nebo podporu dostupného bydlení. Merkelová také dnes zdůraznila význam evropské politiky pro spolkovou republiku.

(Text ČTK, foto Shutterstock)