Šéf barmské armády: Rohingové nejsou původními obyvateli Barmy

Aktuálně, Svět

Rangún 12. října (ČTK) – Rohingové nejsou původní obyvatelé Barmy, řekl vrchní velitel barmské armády generál Min Aun Hlain na schůzce s americkým velvyslancem. Diplomat s šéfem armády probíral operaci barmské armády na severu Barmy, v jejímž důsledku ze země uteklo přes půl milionu Rohingů. Generál obvinění spojená s barmskou armádou přešel a uvedl, že média počet rohingských uprchlíků nadsazují, napsala dnes agentura Reuters.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva ve středu informoval, že kvůli operacím barmské armády v Arakanském státě na severu Barmy uteklo v minulých týdnech do Bangladéše přes půl milionu muslimských Rohingů. Armáda vypaluje vesnice a likviduje sklizeň, aby zamezila návratu uprchlíků.

Rohingové – běženci na hranici Bangladéše

Generál Min Aun Hlain je nejmocnější osobou převážně buddhistické Barmy a jeho zjevně nekompromisní postoj odráží, jak málo si armáda z mezinárodní kritiky dělá, napsala agentura Reuters. Barmánci tažení barmské armády Arakanském státě veskrze schvalují, vlna buddhistického nacionalismu smetla u většiny domácího obyvatelstva jakýkoli soucit soucit s rohingskou menšinou.

Min Aun Hlain Rohingy označuje za “Bengálce”, což muslimská menšina považuje za urážlivé, a za původce problému označuje britské kolonisty. “Bengálce do země nepřijala Barma, ale kolonisté. Nejsou to původní obyvatelé,” řekl generál americkému velvyslanci. “Bengálci pochází z Bengálska,” dodal.

Armáda spásy Arakan Rohingya (ARSA), dříve nazývaná Faith Movement nebo Harakah Al Yaqeen, bojuje za osvobození pronásledovaných Rohingů.

Odkazoval přitom na historický region, který se rozkládal na rozhraní nynějšího indického státu Západní Bengálsko a Bangladéše. Barmské úřady Rohingy považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně.

Vysoký počet uprchlíků generál označil za “propagandu vedenou pomocí médií”.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn operace vlády označil za ” učebnicový příklad etnické čistky”. Evropská unie a Spojené státy zvažují sankce proti špičkám barmské armády. V pátek má Barmu navštívit vrchní diplomat OSN pro politické záležitosti Jeffrey Feltman.

Vláda vojenské junty sice v Barmě skončilo v roce 2011, ale nynější barmskou vládu Národní ligy pro demokracii omezuje tehdejší ústava. Ta zajišťuje armádě čtvrtinu parlamentních křesel, vojsko ovládá i klíčová ministerstva.

(Text ČTK, foto Shutterstock)