Netanjahu neuspěl v EU s Jeruzalémem, Putin vyzval k jednání

Aktuálně, Právo, Svět

Brusel/Káhira/Bejrút 11. prosince (ČTK) – Evropská unie dnes potvrdila, že nehodlá změnit svůj postoj k otázce Jeruzaléma, který se jako hlavní město Izraele minulý týden rozhodl uznat americký prezident Donald Trump. Nepomohla tomu ani cesta izraelského premiéra Benjamina Netanjahua do Bruselu na jednání ministrů zahraničí zemí EU. Trumpův krok, proti kterému dnes v Bejrútu protestovaly tisíce lidí, Brusel už předtím kritizoval. Ruský prezident Vladimir Putin dnes z Káhiry vyzval k obnovení izraelsko-palestinských mírových jednání.

Benjamin Netanjahu

Netanjahu, který byl prvním premiérem Izraele na návštěvě unijních institucí po 22 letech, dnes vyjádřil naději, že všechny evropské země, nebo většina, přestěhují svou ambasádu do Jeruzaléma a uznají tak Jeruzalém za hlavní město Izraele, i když ještě není mírová dohoda s Palestinci. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová nicméně řekla, že podle EU by měl být Jeruzalém hlavním městem nejen Izraele, ale i Palestiny.

Federica Mogherini

Mogheriniová poznamenala, že Netanjahu si svou víru a očekávání může zachovat, ale jen vzhledem k dalším zemím. “Protože Evropská unie a její členské státy tento krok neudělají,” uvedla.

Jeruzalém

Uznání Jeruzaléma podle Netanjahua není překážkou mírového procesu. Trump prý jen uznal to, co už dávno bylo realitou. Americká vláda nyní usilovně pracuje a chystá se předložit novou mírovou dohodu, řekl izraelský premiér, zatímco Mogheriniová upozornila, že dosud od nikoho neslyšela žádný dostatečně realistický a životaschopný návrh.

Unie a její členské státy mají podle Mogheriniové v této věci shodný názor. Český ministr zahraničí vlády v demisi Lubomír Zaorálek řekl, že Českou republiku nevnímají ministři zahraničí ostatních zemí EU jako stát, který by ve sporné otázce uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele opustil společný unijní postoj.

Pro přesun českého velvyslanectví v Izraeli se veřejně vyslovil prezident Miloš Zeman; naopak nastupující premiér Andrej Babiš řekl, že je proti. Podle něj není třeba na Blízkém východě vytvářet další napětí.

Vladimir Putin

Putin dnes vyzval k “okamžitému obnovení přímých izraelsko-palestinských rozhovorů o všech sporných otázkách, včetně statusu Jeruzaléma”. Ruský prezident také řekl, že “všechny kroky, které předcházejí možné dohodě mezi Izraelem a Palestinci, jsou kontraproduktivní a destabilizující”.

Hasan Nasralláh

Vůdce libanonské šíitské organizace Hizballáh Hasan Nasralláh vyzval k vytvoření jednotné strategie boje proti Izraeli. V přímém videopřenosu k účastníkům dnešní demonstrace v libanonské metropoli Bejrútu také prohlásil, že hnutí a jeho spojenci se zaměří na hájení zájmů Palestinců až poté, co dosáhnou vítězství jinde v regionu. Skupina podporovaná Íránem bojuje s teroristickou organizací Islámský stát v Sýrii.

Nasralláh také znovu podpořil výzvu vůdce radikálního palestinského hnutí Hamás Ismáíla Haníji z minulého týdne k novému palestinskému povstání proti židovskému státu. “Nikdy neopustíme Jeruzalém,” řekl Nasralláh z mohutné obrazovky na shromaždišti, odkud se pak vydal průvod na protestní pochod. “Všechny arabské národy musí opakovat s palestinským lidem: Budou nás miliony mučedníků, kteří se obětují pro Jeruzalém,” dodal.

Do demonstrace v Bejrútu se údajně zapojily desítky tisíc lidí. Účastníci protestního pochodu skandovali hesla jako “Smrt Americe” a “Smrt Izraeli” a demonstranti nesli transparenty s nápisy “Jeruzalém, věčné hlavní město Palestiny” a “Jeruzalém je náš”.

Donald Trump

Protesty proti Trumpovu přístupu k Jeruzalému, který je posvátným místem pro judaismus, islám i křesťanství, se neomezují jen na blízkovýchodní region: stovky radikálních muslimů dnes před americkým velvyslanectvím v indonéské metropoli Jakartě pálily fotografie amerického prezidenta a americké a izraelské vlajky.

(Text ČTK, foto Shutterstock, FB)