Kyjev Zemanovi připisuje duševní nemoc, Hrad kritiku odsoudil

Aktuálně, Ekonomika, Svět

Kyjev;Praha 12. října (ČTK) – České i ukrajinské politické kruhy dnes dále reagovaly na kontroverzní úterní výroky českého prezidenta Miloše Zemana týkající se ruské anexe Krymu. Nesouhlas se Zemanovými slovy vyjádřil v usnesení český Senát, ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman nepřímo označil českou hlavu státu za duševně nemocného člověka. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček reagoval na twitteru a klasifikoval kritiku z Ukrajiny jako “skřeky z neandrtálské jeskyně”.

Jiří Ovčáček

“Sprosté útoky některých ukrajinských politiků na pana prezidenta považuji za skřeky z neandrtálské jeskyně, které nepatří do moderní Evropy,” uvedl Ovčáček. Na dotaz ČTK, zda své vyjádření směřoval na ukrajinského premiéra, dodal, že “reagoval na dehonestující a absolutně nepřijatelná vyjádření ukrajinských politiků”.

Petro Porošenko

Zemanův úterní projev před Parlamentním shromážděním Rady Evropy, ve kterém označil ruskou anexi Krymu za “fait accompli”, tedy hotovou záležitost, a Ukrajině doporučil, aby se výměnou dohodla s Moskvou na finanční kompenzaci nebo na dodávkách ropy či plynu, vyvolal okamžitou pobouřenou reakci ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Dnes se k tématu vyjádřil i ukrajinský premiér.

“Někteří státníci se vůči Ukrajině chovají nepříliš uctivě. To si ale nikdo nemůže dovolit,” citovala Hrojsmana kyjevská televize 112 Ukrajina. “Chtěl bych tu poukázat na nedávné prohlášení českého prezidenta. Víte, zdravý člověk nikdy nic takového neřekne. Hluboce psychicky nemocný možná,” dodal Hrojsman.

Podle Senátu Zeman svými výroky legitimizoval agresi, která je v rozporu s mezinárodním právem. Hlava státu by měla respektovat českou zahraniční politiku, shodla se dnes horní komora ve svém stanovisku, které podpořilo 38 ze 47 přítomných senátorů. Zemanovy výroky předtím odsoudil premiér Bohuslav Sobotka, kritizoval je ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

(Text ČTK, foto Shutterstock)