EK: Londýn bude zatímní dohodu o brexitu ctít, byť je nezávazná

Brusel/Londýn 11. prosince (ČTK) – Předběžná dohoda o brexitu, k níž minulý pátek dospěla Británie s Evropskou komisí, sice není závazná, ale britská premiérka Theresa Mayová zavázala svou vládu, aby ji ctila jako gentlemanskou dohodu. Podle agentury Reuters to dnes řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Mayová dnes v britském parlamentu prohlásila, že páteční kompromis umožní Británii odejít z EU “hladce a spořádaně”.

“Formálně společné oznámení právně závazné není,” připustil mluvčí EK v reakci na otázku týkající se prohlášení některých britských ministrů, kteří naznačili možnost změn v páteční dohodě.

Michel Barnier

Michel Barnier

David Davis

“Ale vnímáme oznámení Michela Barniera a Davida Davise jako dohodu mezi gentlemany a jasně to vnímáme tak, že má plnou podporu britské vlády,” řekl Schinas s odkazem na hlavní vyjednávače obou stran.

Mluvčí zdůraznil, že ujištění v tomto smyslu vzešlo v pátek ráno také ze setkání Mayové a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

Rámcová shoda vyjednávačů obou stran na tom, jak bude vypadat smlouva o britském odchodu z unie, umožní tento týden šéfům států a vlád ostatních 27 zemí EU dát zelenou vyjednávání o asi dvouletém přechodném období a o nových smlouvách upravujících obchodní a další spolupráci Británie a EU v budoucnosti.

Podle mluvčího britské vlády premiérka se svými ministry o právní vymahatelnosti páteční dohody nehovořila. Nikdo by podle něj ale neměl pochybovat o upřímnosti Británie v rozhovorech s EU.

Theresa May

Mayová dnes v britském parlamentu řekla, že páteční kompromis umožní Británii opustit EU “hladce a spořádaně”. Předběžná dohoda s EU je podle ní “dobrou zprávou” pro oba tábory – pro zastánce brexitu i pro jeho odpůrce.

Británie slíbila EU zaplatit v rámci finančního vyrovnání mezi 35 až 39 miliardami liber (jeden až 1,1 bilionu korun), uvedla Mayová. Tento slib je ale podle ní podmíněn dosažením dohody o budoucím partnerství. “Pokud se na partnerství nedohodneme, pak tato nabídka neplatí,” řekla poslancům premiérka. Zároveň upozornila, že nadcházející rozhovory nebudou snadné. “Myslím ale, že nyní zavládl v jednáních nový duch optimismu,” dodala.

Podpis samotné dohody o britském odchodu podle článku 50 unijní smlouvy očekává vyjednávač EU Barnier nejpozději v říjnu 2018. Dohoda jako taková totiž teprve musí vzniknout. Stane se tak na základě domluvených principů řešení otázek souvisejících se zachováním práv občanů EU v Británii po brexitu, s finančním vyrovnáním a ohledně specifické situace na hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

(Text ČTK, foto Shutterstock)