Borisov vyzval Turecko ke změně přístupu k médiím

Ekonomika, Svět

Sofia 12. ledna (zvláštní zpravodaj ČTK) – Další spolupráci mezi EU a Tureckem by pomohla změna přístupu Ankary k žurnalistům. Po jednání bulharské vlády s Evropskou komisí to v Sofii na tiskové konferenci prohlásil bulharský premiér Bojko Borisov. Bulharsko je nyní na půl roku předsednickou zemí unie.

Emmanuel Macron

Evropská unie už měsíce kritizuje zhoršující se situaci okolo lidských práv a svobody slova v Turecku. Naposledy se minulý týden výrazně ozval francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého vývoj znemožňuje, aby Ankara pokročila v jednání o vstupu do unie.

Bulharská ministryně zahraničí Ekaterina Gečevová-Zacharievová dnes ráno evropským novinářům řekla, že je možná na čase začít společně s tureckou stranou hledat jiné formy

Ekaterina Gečeva-Zaharieva

spolupráce, než jsou váznoucí přístupové rozhovory.

Bulharsko totiž unii upozorňuje, že Turecko je v balkánském regionu významný hráč, klíčový například při řešení migrační krize. “Pro Evropu je velmi důležité trvající dodržování

dohody, která zastavila na Balkáně migrační proud,” upozornil dnes před novináři Borisov.

Unie i bulharské předsednictví podle něj trvají na potřebě vlády práva a svobody slova ve stále ještě kandidátské zemi. “Doufám, že turecká vláda znovu promyslí svůj přístup k novinářům. Protože to by naši budoucí práci zjednodušilo,” poznamenal Borisov.

Jean-Claude Juncker

Je podle něj nyní třeba najít správnou úroveň a místo pro jednání s Turky tak, aby bylo možné vzájemné vztahy zlepšit i přes trvající rozpory. “Doufám, že s nějakým změnami na turecké straně a naší politickou vůlí vezmou věci obrat k lepšímu,” dodal bulharský premiér.

“Vztahy s Tureckem jsou pro EU jako celek extrémně důležité,” připustil na společné tiskové konferenci s Borisovem také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Turecko se ale podle něj nyní svým dřívějším evropským ambicím vzdaluje a je tak skutečně třeba začít řešit, jakým způsobem vztahy uspořádat dál.

(Text ČTK, foto Shutterstock)