Berlín:Role Íránu v regionu a jaderná dohoda se musí řešit zvlášť

Právo, Svět

Brusel 11. ledna (ČTK) – Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel požádal Spojené státy, aby oddělily svůj přístup k mezinárodní jaderné dohodě s Íránem od otázky íránského balistického programu a vojenského zapojení v regionu. Informovala o tom agentura Reuters. Washington jadernou dohodu s Teheránem dlouhodobě kritizuje.

Sigmar Gabriel

Gabrielovy komentáře přicházejí krátce předtím, než se dnes ministr v Bruselu setká se svým britským, francouzským a íránským protějškem a šéfkou diplomacie EU Federikou Mogheriniovou. Hlavním tématem rozhovorů má být íránský jaderný program.

“Měli bychom oddělit tyto dvě věci (…) chceme jadernou dohodu s Íránem zachovat,” řekl Gabriel s tím, že otázka zapojení Íránu v regionu by se měla řešit mimo dohodu.

Gabriel, který od loňského nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce nešetřil ohledně americké zahraniční politiky kritikou, zároveň podotkl, že souhlasí s USA v tom, že je důležité věnovat se otázkám týkajícím se íránské strategie v Jemenu, Sýrii a Libanonu.

Írán v roce 2015 podepsal se šesti světovými mocnostmi dohodu, v níž se zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských hospodářských sankcí, které s tímto programem byly spojeny.

Donald Trump

Trump dohodu dlouhodobě kritizuje a tvrdí, že je jednou z nejhorších, jaké kdy Spojené státy uzavřely. Trump je ze zákona povinen každých 90 dnů informovat Kongres, zda Írán dohodu dodržuje a zda dohoda odpovídá zájmům USA. V říjnu šéf Bílého domu ale odmítl znovu potvrdit, že Írán smlouvu respektuje. Očekávalo se, že o dalším osudu dohody rozhodne Kongres, její budoucnost ale zůstává nejistá. Trump se tak bude zřejmě opět muset do 12. ledna rozhodnout, zda potvrdí, že Írán dohodu dodržuje, uvedla agentura Reuters.

(Text ČTK, foto Shutterstock)